3,761
edits
Be sure to read our policy on citing sources before editing!
(rewrite) |
m |
||
Line 25: | Line 25: | ||
==Enemies== | ==Enemies== | ||
===''Banjo-Kazooie''=== | ===''Banjo-Kazooie''=== | ||
{|class=wikitable width=15% | |||
!width=5%|Image | |||
!width=5%|Enemy | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Whipcrack.png|100x100px]] | |||
|align=center|[[Whipcrack]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Grille Chompa B-K.png|100x100px]] | |||
|align=center|[[Grille Chompa]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Grille Chompa B-K.png]] | |||
|align=center|[[Gruntling]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Beehive B-K.png|100px]] | |||
|align=center|[[Beehive]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Chump.jpg|100px]] | |||
|align=center|[[Chump]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Tee-hee.png|100px]] | |||
|align=center|[[Tee-hee]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Bigbutt.png|100px]] | |||
|align=center|[[Bigbutt]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Ticker (B-K).png|100px]] | |||
|align=center|[[Ticker]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Snippet.png|100px]] | |||
|align=center|[[Snippet]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Shrapnel B-K.png|100px]] | |||
|align=center|[[Shrapnel]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Buzzbomb.png|100px]] | |||
|align=center|[[Buzzbomb]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Sir Slush.png|100px]] | |||
|align=center|[[Sir Slush]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Chinker.png|100px]] | |||
|align=center|[[Chinker]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Mum-mum.png|100px]] | |||
|align=center|[[Mum-mum]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Scabby.png|100px]] | |||
|align=center|[[Scabby]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Ripper BK art.jpg|100px]] | |||
|align=center|[[Ripper]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Flotsam.jpg|100px]] | |||
|align=center|[[Flotsam]] | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Big Clucker.png|100px]] | |||
|align=center|[[Big Clucker]] | |||
|} | |||
===''Banjo-Kazooie: Grunty's Revenge''=== | ===''Banjo-Kazooie: Grunty's Revenge''=== | ||
{|class=wikitable width=15% | |||
!width=5%|Image | |||
!width=5%|Enemy | |||
!width=5%|Count | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Mecha-Grunty BKGR sprite.png|100x100px]] | |||
|align=center|[[Mecha-Grunty]] | |||
|align=center|1 | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Klungo BKGR sprite.png|100x100px]] | |||
|align=center|[[Klungo]] | |||
|align=center|1 | |||
|- | |||
|align=center|[[File:Green Spooko sprite.png]] | |||
|align=center|[[Spooko]] | |||
|align=center|Unlimited | |||
|} | |||
==Collectibles== | ==Collectibles== |